Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

      Hřebčín Dollom vznikl jako naplněný klukovský sen. Na počátku všeho byla malá shetlandská klisna Jiskra. Ta mne z nějakého, ne zcela zřejmého důvodu získala pro svět malé krásy.
 
     První setkání s velšskými poníky mi zprostředkoval známý průkopník chovu Welsh Part-Bred a Welsh Pony pan Karel Trojan z Málkova. Díky jeho laskavému pochopení jsem mohl pobývat na jeho statku u Berouna a poznávat zde to dobré, co velšové lidem dávají.
 
     Jako mnoho jiných přede mnou i po mně jsem jejich světu naprosto propadl. Již více obdivovatelů velšů popsalo, jak funguje zcela nevyléčitelný syndrom nazývaný jako "velšský virus".
 
     Tedy infikován tímto virem jsem díky pochopení rodičů a příbuzných v Británii, odcestoval do Anglie. Mou hostitelkou zde byla Mrs. Alison Mountain (Twyford) chovatelka Welsh Mountain Pony a Welsh Cob. V tomto prostředí nádherného anglického venkova a za přítomnosti velšů to nemohlo dopadnout jinak, než že byl infekci dán rychlý průchod a na světě byla má nevyléčitelná "velšská nemoc". Jsem tedy nemocen již od roku 1990 a jsem tomu rád.
 
     Ještě během mého pobytu v Anglii a Walesu, kde jsem díky pochopení dalších skvělých lidí jmenovitě Kathy a Jo Sheil (Dukeshill Stud), Mr.&Mrs. Cerdin Jones (Synod), Dr, Wynne Davies & family (Ceulan) a dalších mohl vidět mnoho ze světa velšů a lidí kolem nich (výstavy, aukce, hřebčíny), jsem naplánoval vznik velšského hřebčína doma v Čechách.
 
      Posléze se staly jeho základem 2 poníci plemene Welsh Mountain Pony - dvou a půlletá klisnička Dukeshill Sweet Surprise a 6ti měsíční hřebeček Auric Super Star. Tito dva poníci byly první originální import Welsh Mountain Pony z Walesu do ČR. Vzápětí následovaly další importy hříbat Welsh A - Friars Royal Surprise, Botvyle Heini a Crossways Cwmwl Bore.
 
     Při jedné z mých návštěv Walesu mi učarovali poníci hřebčína Gilfach, takže jsme si s Evanem Jonesem plácli a můj byl mladý pl. hřebec Gilfach Happy Boy.
 
     Tyto importy tedy položily základ chovu plemene Welsh Mountain Pony hřebčína později nazvaného DOLLOM, podle prvního místa, kde naši poníci a koně našli svůj domov - Dolní Lomnice u V. Popovic.
 
     Toto stádečko se během let poněkud rozrostlo a nyní se řadí k největším evropským hřebčínům.
 
     Hřebčín Dollom chová všechna velšská plemena pony a cob a velké i malé Welsh Part-Bred. Každé z plemen má své vlastní osobní kouzlo a každý má možnost vybrat si toho SVÉHO velše.
 
     Věříme, že poníci a koně odchovaní u nás, kteří našli v průběhu let domov u dalších nadšenců pro velše a malou krásu vůbec, udělali svým novým majitelům přinejmenším tolik radosti, jako nám, že jsme je mohli odchovat a těšit se z jejich prvních krůčků a pozdějších úspěchů.